Rok 2006 130 let založení

130 let Sboru dobrovolných hasičů

Dne 24. června 2006 vyvrcholily oslavy 130 letého založení Sboru dobrovolných hasičů v Bystřici.

První akcí na oslavu tohoto jubilea bylo pořádání okrskové soutěže v požárním sportu dne 13 května 2006 na fotbalovém stadionu v Bystřici. Soutěže se zúčastnilo 7 družstev mužů a 1 družstvo žen okrsku Bystřice a Olbramovice. Vítězem soutěže mužů se stalo družstvo SDH Bystřice A, 2 místo obsadilo družstvo SDH Ouběnice a 3 místě se umístnilo družstvo SDH Bystřice B. Zdárně zvládlo soutěž i družstvo žen SDH Bystřice. V jednotlivcích zvítězil Lukáš Marek z Bystřice, na druhém místě Miloš Ježek z Ouběnic a na 3 místě Václav Zárybnický z Bystřice.

Ve dnech 10 a 11 června se družstvo žen SDH Bystřice zúčastnilo okresní soutěže v požární sporu ve Vlašimi a obsadilo 3 místo z 14 zúčastněných družstev. V kategorii mužů se SDH Ouběnice umístnilo na 5 místě a družstvo SDH Bystřice na 12 místě. V jednotlivcích obsadil 3 místo Ondřej Kráčmera SDH Ouběnice a na 6 místě se umístnil Lukáš Marek SDH Bystřice.

Druhou akcí byla odborná příprava jednotek požární ochrany obcí a měst okresu Benešov s cisternovými automobilovými stříkačkami CAS 25. Akce se konala dne 3 června v okolí Bystřice. Společně s domácím družstvem JSDHO města Bystřice se zúčastnili jednotky z Křečovic, Neveklova, Petroupimi, Votic, Sázavy, Netvořic, Mrače, Čerčan a Domašína.

Dne 24. června 2006 odpoledne na Ješutově náměstí v Bystřici vyvrcholily oslavy ukázkami koňské stříkačky SDH Vranov, historického hasičského vozidla Škoda SDH Prčice.

Družstva mužů a žen SDH Bystřice provedla ukázku požárního útoku z discipliny požárního sportu.

Příslušníci Hasičského záchranného sboru požární stanice Benešov předvedli ukázku vyproštění osob z havarovaného vozidla, předvedli nové vozidlo Mercedes Benz Atego, ukázku zásahu z automobilového žebříku AŽ 30 Camiva.

Na výstavě techniky v ulici K. Nového byla vystavena stará a moderní požární technika SDH Vranov, Prčice, Ouběnice, Bystřice, HZS Benešov.

Svoje výrobky požární vozidla předvedl TOM CAR Maršovice.

Návštěvníci měli možnost si vyzkoušet simulátor nárazu vozidla při dopravní nehodě předvedený ÚAMK Praha.

Celé odpoledne bylo možno shlédnou výstavu historických dokumentů a prohlédnout si hasičskou zbrojnici. Na výstavě byla vystavena kronika SDH Bystřici, ve které jsou zachyceny události od roku 1876 a dále ručně psané stanovy, které byly schváleny c.k. místodržitelstvím dne 9.února 1877 číslem 6337.

Činnost SDH Bystřice a zajištění oslav 130 . výročí založení podpořili a za jejich podporu děkují všichni hasiči z Bystřice
  • Město Bystřice
  • NOVA družstvo zem. výroby Bystřice