Sbor dobrovolných hasičů Tožice

Dobrovolný hasičský sbor v Tožici byl založen v roce 1922. Byl složen z členů činných a přispívajících. Prvním starostou byl zvolen Vojtěch Prikner z č.p. 4, velitelem Emanuel Bartůšek z č.p. 10 a jednatelem Josef Mrázek z č.p. 13.

Sbor koupil ruční čtyřkolovou stříkačku, na kterou si půjčil peníze od kampeličky v Drachkově. Ty potom splácel z vlastní činnosti a hlavně ze státních subvencí. Aby měl kde stříkačku uschovat, dal se do stavby jednoduché kolny, která neměla ani strop ani podlahu. Dříví na krov daroval majitel Líšenského panství pan Daněk. Až časem se kolna upravovala, udělal se strop, opravily se stěny a udělal beton na podlaze. Vznikla tak hasičská zbrojnice.

Protože pumpování ruční bylo dost namáhavé, koupil sbor po několika letech stříkačku motorovou, která se připojovala za zvlášť udělaný předek, do kterého se zapřahal pár kaní. Tato sloužila až do konce druhé světové války. Potom byla vyměněna za DS 16. K dopravě stříkačky k požáru nebo na soutěž byl používán traktor, později auto Aero a nakonec Praga RN. Obě auta už byla vyřazena a odvezena. Dnes jsou ve zbrojnici jen dvě stříkačky DS 16 a PS 12. Tu dostal sbor od štábu civilní obrany.

V roce 1969 byla vedle zbrojnice postavena společná místnost, kde se mohou členové scházet. Za těch 77 let trvání sboru se vystřídalo mnoho členů. Mladí přicházejí, staří umírají a tak v roce 1969 má sbor 50 členů, z toho 15 žen.

Toto je ve zkratce historie o hasičském sboru v Tožici.

Starostou sboru a strojníkem je pan Pavel Matějovský, velitelem Antonín Dvořák a strojníkem Pavel Matějovský.

V říjnu 2007 začala přístavba hasičské zbrojnice za finanční účasti Města Bystřice, stavba by měla být ukončena na jaře 2008

Členská základna k 1. lednu 2008. Celkový počet 54 členů, z toho 17 žen.

Doplněno 14.1.2008